Mİmari sektörün geleceği bulutta mı?

İpek K.

İpek K.

Drawea ürün müdürü / İç mimar

 

Bulut tasarımı mimarinin geleceğidir. Bulut tasarımıyla, kendi projelerinizi oluşturabilir ve istediğiniz kadar düzenleyebilirsiniz. Bu teknolojinin sunduğu birçok avantaj vardır, örneğin daha hızlı render alma ve modellerinizi nasıl oluşturduğunuza göre daha fazla özgürlük. Bu avantajlardan bazılarını ayrıntılı olarak ele alalım!

 

Bulut Tasarımı

Bulut tasarımı mimariyi tasarlamak ve geliştirmek için yeni bir yoldur. Bulutla başlar; verileriniz her yerden erişebileceğiniz güvenli bir konumda saklanır. Bulut tasarımcıları, verilerinizi çevrimiçi depolamak ve yeni yöntemlerine temel olarak herhangi bir cihazdan bu verilere erişmek için bu kavramı kullanır.

Bulut tabanlı tasarımın avantajları şunlardır:

  • Diğer istemciler ve yüklenicilerle uzaktan işbirliği;
  • Birden çok konumdaki proje dosyalarına kolay erişim;
  • Kurulum veya yazılım gerekmeden kullanım kolaylığı; * aynı anda birden çok sistemi yönetmek yerine tasarıma odaklanmanızı sağlayan düzenli iş akışları
  • Yüksek performans gerektiren bilgisayar yatırımlarına gerek kalmadan standart düzeyde bilgisayarlarla güçlü bulut altyapısından faydalanma

 

Daha Hızlı Render

Bulut tasarımı renderı geleneksel tasarımdan önemli ölçüde daha hızlıdır, bu da sizin ve müşterinizin hem zamandan hem de paradan tasarruf etmeniz anlamına gelir. Bulut render ile, 4K çözünürlüklü görüntüleri saniyeler içinde oluşturabilirsiniz. Bulutun gücü, farenizi birkaç kez tıklatarak gerçekçi oluşturucuları da kolaylaştırır!

Bir bulut tasarım hizmetini, başka türlü kendi bilgisayarınızda yapılamayacak kadar karmaşık veya zaman alıcı animasyonlar oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

 

Sanal Tur

 Sanal turlar, tasarımınızı bireysel olarak sunmanın harika bir yoludur. Sanal bir ortam oluşturarak, odanın içinde dolaşabilir ve her açıdan bakabilirsiniz. Mobilyalarınızı, odanın gece ya da gündüz nasıl görüneceğini görmenizi sağlayan sanal alana yerleştirebilirsiniz. Aydınlatma ve pencere kapakları gibi mimari ürünleri ile müşterilere iç tasarım ihtiyaçlarına dahil edilen bu eklemelerle evlerinin nasıl görüneceğinin bir ön izlemesini sunar.

Sanal turlar, müşterilerin VR gözlüğü kullanarak veya yalnızca bir linke tıklayarak ürünlerle etkileşim kurmalarına olanak verir. Bu onlara, şahsen herhangi bir deneyim yaşamadan çevrimiçi baktıkları şeye yakın ve kişisel bir şekilde yaklaşma fırsatı verir. Bu iki taraf için de heyecan verici, çünkü internetten rahatça alışveriş yapabilecekken, aynı zamanda ev ve ofis alanlarında da ilk elden neler satın aldıklarıyla ilgili bilgiler ediniyorlar – bu kadar çok seçeneğe ulaşmak varken, dışarıda araştırma yapmaya gerek kalmıyor!

 

Tek tıklamayla dışa aktar

Tek tıklamayla dışa aktarma Excel, CAD ve Keşif listesi’ ni (BQ) dışa aktarmanıza olanak sağlar. Bu özellik, hızlı hesaplamalar yapması veya öneriler oluşturması gereken herkes için büyük bir zaman kazancıdır. Tek tıklamayla, projenizin bulut platformunda yapılan tüm değişikliklerle güncel olduğundan da emin olabilirsiniz.

 

Teknik çizimler

Mimari bir çizim oluşturma süreci uzun bir süreçtir. Her biri kendi sorumluluğuna sahip birkaç adım ve birden fazla kişi içeriyor. Proje yöneticisi projenin genel zamanlamasından ve maliyetinden sorumludur. Mimar, tasarımın estetiğinden ve tarzından sorumluyken, mühendisler inşaat teknikleri gibi pratik ve yapısal sorunlarla ilgilenir.

Mimari bir çizim oluşturmanın ilk adımı, ilk taslaklarınıza veya fikirlerinize (hatta peçetelere) dayalı bir ölçek modeli oluşturmaktır. Bu size inşa edildiğinde her şeyin nasıl görüneceği hakkında bir fikir verir ve beton veya çelik kirişler gibi gerçek inşaat malzemelerine zaman veya para harcamadan önce değişiklikler yapmanızı sağlar – ki bu çok pahalı olabilir!

Sonra her bileşenin kendi planlarını gösteren ve her köşe yazısının tam olarak hangi boyutta takılması gerektiğini gösteren teknik çizimler geliyor, böylece birisi yeni evine taşındıktan bir gün sonra yapısal bir sürprizle karşılaşmasını engelliyor!”

 

Özelleştirilebilir projeler

  • Projeleri kendi özel ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz.
  • Sınırsız sayıda düzeltme ücretsiz olarak mevcuttur, böylece tasarımı gerektiği kadar değiştirebilirsiniz.

Sınırsız projeler

Projenin içerebileceği görüntü sayısıyla ilgili herhangi bir kısıtlama olmaksızın sınırsız proje işleme yeteneği, mimari bulut tasarım yazılımını herhangi bir tasarımcı için olması gereken hale getirir. Geleneksel yazılımla bir seferde yalnızca bir görüntü oluşturabilirsiniz, başka bir deyişle, aynı projenin birden çok sürümünü (örneğin, farklı kullanıcıları göstermek için) oluşturmak istiyorsanız, tüm adımları tekrar tekrar gözden geçirmeniz gerekir. Mimari bulut tasarım yazılımının böyle bir sınırlaması yoktur; modelinizi bir kez kurup oluşturduktan sonra, erişim ihtiyacı olan (ve kendi lisansına gerek olmayan) şirketteki herkes tarafından kullanılmaya hazırdır.

 

Zaman tasarrufu

Mimari bulut sistemi tasarımı kullanmanızın birkaç nedeni vardır. Bunlardan en önemlisi size zaman kazandıracak olmasıdır. Gerçek şu ki, iş binaları tasarlamaya geldiğinde, tekrar tekrar yapılması gereken bir sürü sıkıcı işler var. Örneğin, aynı anda yüzlerce hatta binlerce dosyadaki bir duvarın rengini değiştirmek istiyorsanız (bunların hepsi sabit sürücünüzde farklı konumlarda olsalar bile), bu sonsuza kadar sürer!

Mimari bir bulut sistemi tasarımının zamandan tasarruf etmesinin bir diğer nedeni de, kullanıcılara ışık hızı işleme yetenekleri sunması ve böylece saatlerce veya günlerce beklemeden projelerinin nasıl göründüğünü hızlı bir şekilde görebilmesidir.

 

Sonuç

Yukarıdaki listeden de görebileceğiniz gibi, mimari bulut tasarımının birçok faydası vardır. Bir kere kullanmaya başladığınızda ve tüm faydalarını gördüğünüzde, onu kullanmaya devam etmemek neredeyse imkansız birşey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir